Tuhat päivää kansanmurhaa26.07.2026
2.7.2026 tuli täyteen tuhat päivää Israelin harjoittamaa kansanmurhaa Palestiinassa Gazan kaistaleella. Aikoinaan vuonna 1948 Israelin perustamissodassa kapean Gazan kaistaleen väkiluku kolminkertaistui Israelin ajettua perustamiltaan alueilta palestiinalaiset muualle. Toki osa alueen arabeista pakeni sotaa ilman väkivaltaista ’ajamista’, mutta heilläkin oli ja on YK:n vuoden 1948 päätöksen mukainen oikeus palata alueilleen halunsa mukaisesti. Israel on tuon oikeuden määrätietoisesti estänyt ja nyt pyrkii hävittämään arabiasutuksen lopullisesti Palestiinan entisen Brittimandaatin alueelta. Kaikki nämä Israelin toimet ovat tapahtuneet ja tapahtuvat koko ajan Yhdysvaltojen, Britannian ja Euroopan Unionin avustamana. Ohessa ’Palestiina tulee olemaan vapaa’ -sivuston kirjoitus tuona muistopäivänä.
Israelilaiset tukahduttavat edelleen Gazaan tulevaa apua ja miehittävät samalla vähitellen lisää palestiinalaisalueita ja työntävät eloonjääneet pieneen osaan maa-aluettaan. Trumpin rauhanneuvosto on vain luonut kulissin tulitauosta, kun taas israelilaiset jatkavat tuhotöitään. ”Yli 90 prosenttia Gazan kaistasta on kärsinyt miehityksen aiheuttamasta laajasta tuhosta”, Gazan hallituksen tiedotustoimisto sanoi torstaina antamassaan lausunnossa, jossa hän yksityiskohtaisesti kuvaili vahinkojen laajuutta, joita länsivaltojen täysin tukemat israelilaiset ovat aiheuttaneet piiritetylle enklaaville. ”Yli 80 prosenttia Gazan kaistasta on miehitetty hyökkäysten, sotilaallisen voiman ja pakkosiirtojen avulla.” Se lisäsi, että israelilaiset ovat pudottaneet Gazaan 223 000 tonnia räjähteitä viimeisten 1 000 päivän aikana. Tässä on lisää järkyttäviä tilastoja Media Officen lausunnosta:
Varmistaakseen, että hyökkäyksistä kärsineillä palestiinalaisilla ei ole pääsyä hoitoon, israelilaiset ovat järjestelmällisesti purkaneet Gazan lääketieteellisen infrastruktuurin. Lausunnossa omistettiin kokonainen osio terveydenhuoltoalan kärsimille vahingoille:
Jos 1 000 päivää kestäneet joukkotuhoamiset, nälänhätä, pakolaiset ja tuho eivät ole johtaneet päättäväisiin kansainvälisiin toimiin, on vaikea kuvitella, mikä niitä vaatisi. Nämä kansanmurhan päivät muistetaan paitsi Israelin tuhon laajuudesta, myös maailman vaikutusvaltaisimpien hallitusten ja instituutioiden halukkuudesta sallia sen jatkua. |
| 14.09.2026 | Dollari tänään ja huomenna |
| 04.09.2026 | USA:n sijaissota Venäjää vastaan |
| 07.08.2026 | DCA - Suomen antaumissopimus |
| 01.08.2026 | Kuinka USA kaappasi eurooppalaisen eliitin |
| 26.07.2026 | Tuhat päivää kansanmurhaa |
| 21.07.2026 | Iran ja valeuutissivusto Yle |
| 05.07.2026 | Kansanmurhan anatomia - Gazan lapset |
| 28.06.2026 | Sotaa kohden Euroopan johdolla |
| 21.06.2026 | Britannian joukkoraiskaukset - viranomaisten tieten |
| 20.06.2026 | Iranin ja USA:n kommunikea |
|
Siirry arkistoon » |

